Pušenje šteti vidu

blue eyes close freepikPušenje je vodeći uzrok gubitka vida kod osoba starijih od 50 godina, zaključci su najnovijeg istraživanja koje je sprovedeno na Univerzitetu Viskonsin u Sjedinjenim Državama. 
 
Istraživanje, koje je sprovedeno nad 4.439 ispitanika, je utvrdilo da pušenje povećava rizik od senilne makularne degeneracije, i kod osoba starijih od 50 godina koji puše ali i kod onih koji su ostavili cigarete.  Istraživači vjeruju da je uzrok tome negativan uticaj pušenja na krvne sudove koji hrane mrežnjaču. Osim toga, otkrili su da toksini koji u organizam dospevaju pušenjem mogu da se nakupe u mrežnjači i oštete njenu funkciju. 
 
Degeneracija žute mrlje jedan je od gorućih problema u oftalmologiji modernog doba. Javlja se u više oblika, ali je najčešća forma vezana za populaciju koja stari i nosi naziv senilna makularna degeneracija. Rizik nastanka senilne makularne degeneracije značajno raste sa godinama života. U populaciji od 65-75 godine rizik oboljevanja je oko 10-20 procenata. Od 75 do 85-te godine starosti rizik je već 35 procenata.


Genetska predispozicija je bez sumnje važan faktor rizika. Osim genetike, opasnost predstavlja i preterano izlaganje posebno plavom delu svetlosnog spektra, a naročito kod osoba osetljivijih na svetlo, i svetle puti, pa se stoga preporučuje nošenje naočara sa zaštitnim filterom –posebno na moru ili snegu. Ostali faktori rizika su: pušenje, povišen nivo lipida u krvi, nedostatak nekih vitamina u ishrani - C, E, A. Pušači čiji bliski rođaci imaju degeneraciju makule su pod dva puta većim rizikom oboljevanja.

DISCLAIMER: Informacije koje se nalaze na ovom sajtu ne zamenjuju savet, dijagnozu ili lečenje koje treba da dobijete od lekara. Sav sadržaj koji se nalazi na ovom sajtu služi samo za opštu informisanost i edukaciju javnosti. Uvek potražite savet ili pomoć stručnog lica u vezi sa vašim medicinskim problemom. Nikada ne zanemarujte savet lekara ili traženje stručne pomoći zbog informacija koje ste pročitali putem ovog sajta.