Pušačima je bitnija cigareta i od prijatelja
„Svaki peti pušač će pre sedeti kod kuće i pušiti cigarete nego otići na slavu kod prijatelja gde je zabranjeno pušenje“, izjavila je Kristina Dunjić, farmaceutkinja i urednica sajta www.ugasi.je koji je u novembru mesecu sproveo online anketu o prisustvu duvanskog dima tokom slavskih veselja.
Anketa, koja je sprovedena nad 100 internet ispitanika, pokazala je da je u pola domaćinstava u Srbiji zabranjeno pušenje, ali i da tamo gde je dozvoljeno u 54 odsto slučajeva postoji odvojena prostorija za to. Međutim, kada dođe vreme slavskih veselja, nepušači ipak pokleknu malo pred pušačima, jer samo 34 odsto ljudi brani korišćenje cigareta za slavskom trpezom.
„Na žalost, pušenje je u našoj sredini vrlo prisutno naročito u kući i još uvek „normalno ponašanje“. Kad se susretnu sa odlukom domaćina da se ne puši u njegovoj kući, to pušači ne shvataju ozbiljno jer je ranije bilo dozvoljeno pušenje, i misle da je šala, pa tako najčešće zapale cigaretu i ignorišu stav domaćina. Domaćinu je neprijatno da reaguje odlučnije, bojeći se da će ugroziti prijateljstvo, te da se neće pokazati kao dobar domaćin. A to nije dobro ni za domaćina, a ni za sve goste“, kaže dr Ika Pešić,sa Klinike za pulmologiju KCS i članica komisije za kontrolu duvana Ministarstva zdravlja.
Ipak, iako pola ispitanika nema nikotisnku zavisnost, samo 24 odsto od ukupnog broja se izjasnilo da im smeta duvanski dim na slavama, ali je ipak 40 odsto priznalo da im smetaju pušači.
Međutim, zabrinjavajući je podatak da čak 25 odsto pušača pali cigaretu i u prisustvu dece, iako je naučno dokazano da je pasivno pušenje podjednako štetno kao i aktivno, i da na taj način narušavaju zdravlje maloletnika.
„Na hiljade dece je izloženo pasivnom pušenju u domu, što je posebno opasno jer su dečija pluća još uvek u razvoju, pa je šteta koju duvan nanosi njihovim plućima mnogo veća nego kod odraslih koji već imaju razvijena pluća. Čak i ona deca čiji roditelji ne puše oko njih, nego izađu na terasu ili u posebnu prostoriju, su izložena riziku, jer se štetne hemikalije iz duvanskog dima zadržavaju u kosi i na odeći pušača, pa se tako prenose i na decu prilikom grljenja“ upozorava Kristina Dunjić, farmaceutkinja i urednica sajta Ugasi.je.
Izvor: B92