Terapija
Ako se brinete da nećete moći sami odmah da ostavite cigarete, onda vam terapija medikamentima može pomoći. Terapija može biti: nikotin zamenska ili ne-nikotinska.
Kako funkcioniše nikotin zamenska terapija
Pomoću nikotinski zamenske terapije možete postepeno da se odvikavate od pušenja. Nakon određenog vremena primene terapije rešićete se cigareta. Program može da se podesi svačijim potrebama, ali su sledeća 4 koraka neophodna:
Prvi korak: POSTAVITE SEBI CILJ
Da biste imali najbolji rezultat, postavite sebi kao cilj da bar smanjite broj popušenih cigrata na pola. Pa tako, ako pušite 15-16 cigareta na dan, zamenite 8 njih (svaku drugu) žvakom. Postoje dve vrste žvaka, sa različitiom količinom nikotina u sebi, i najbolje da porazgovarate sa farmaceutom BENU podrške i saznate koja je vrsta žvaka najbolja za vas.
Drugi korak: NASTAVITE DA SMANJUJETE BROJ CIGARETA
Svaki pušač je različit i treba da smanjuje broj cigareta svojim tempom. Na primer, umesto 7-8 cigareta dnevno, smanjite na 3 ili 4, pa onda, kada budete spremni, na 1 ili 2. Smanjivanjem broja cigareta, smanjuje se i vaša želja za pušenjem. Ipak, uvek imajte pri ruci pakovanje žvaka za svaki slučaj ako osetite želju za cigaretom vi odmah uzmite žvaku.
Treći korak: PREKINITE DA PUŠITE
Nakon što ste smanjili unos cigareta na 1-2 dnevno, bićete spremni da ostavite cigarete. Ta odluka neće biti laka, tako da bi bilo dobro da imate pri ruci žvake da vam pomognu u krizi.
Četvrti korak: VI STE NEPUŠAČ
Uspešno ste prošli kroz zamensku terapiju i ostavili cigarete. U naredna tri meseca treba takođe da prestanete da koristite i žvake, ali neka vam ipak budu pri ruci ako osetite iznenadnu želju za cigaretom.
Kako funkcioniše ne-nikotinska terapija
Lekovi kao što su alkaloid citizin i antidepresiv bupropion deluju na nivou centralnog nervnog sitema smanjujući želju za cigaretama. Ove lekove smete da koristite u kratkom vremenskom intervalu, prema instrukcijama lekara i/ili farmaceuta.