Pušenje i Olimpijske igre 2020.
U Japanu su retki ugostiteljski objekti koji su u potpunosti oslobođeni duvanskog dima. Veći deo njih ima odvojen prostor za pušače i nepušače, ali takav koncept ima vrlo malo efekta pri zaštiti nepušača od štetnog delovanja duvanskog dima.
Generalno, pušačima je dozvoljeno da zapale cigaretu bilo gde dok god se drže ustaljenih manira, jer u Japanu podela pušača i nepušača nije pitanje zdravlja već kulturnog ponašanja.
Vrlo je mala verovatnoća da će u Tokiju biti usvojen zakon koji bi zabranio pušenje u zatvorenim prostorima i to do 2020. godine, odnosno održavanja Olimpijskih igara. Situacija je takva da uprkos činjenici da Međunarodni Olimpijski Komitet (IOC) zahteva ne samo da područja predviđena za održavanje igara budu oslobođena duvanskog dima, već da i kompletan grad koji je domaćin bude takav. Tako je oduvek i bilo, svaki grad koji je bio domaćin Olimpijskim igrama je zabranjivao pušenje kroz uvođenje novog zakona, uključujući i Atinu, Peking i Pjongjang, gradove zemalja u kojima postoji viša stopa pušača nego u Japanu.
Trenutno ne postoji konkretan zakon u Japanu koji bi zabranio pušenje u zatvorenom prostoru, a u postojećem zakonu se samo navodi da je poželjno da vlasnici ugostiteljskih objekata ulože određeni trud pri zaštiti nepušača od duvanskog dima i stoga i postoje ti odvojeni delovi za pušače koji su neefikasni.
Ministarstvo zdravstva Japana je objavilo studiju u kojoj procenjuju da oko 15.000 nepušača u Japanu godišnje umire samo zbog posledica pasivnog pušenja. Ukoliko je reč o bračnim parovima gde je jedna osoba aktivni pušač, a druga ne, tada su šanse za kancerogeno oboljenje supružnika koji ne puši veće za 28 odsto. Iako je ova studija objavljena i dostupna javnosti, nije doprinela promeni situacije.
Izvor: Smeta.mi